LAUVIKS SJETTE (12.08.10 )
Den sjette samleboken med Lars Lauviks tegneserier følger det vante sporet med en stor dose Eon, en mindre dose Wildlife og litt Oppgulp for å runde av.
Det er få norske serieskapere som lar satiren råde slik Lars Lauvik gjør det i Eon. Ispedd en dæsj anarkistiske karakterer, store mengder absurditeter, noen teskjeer galskap og litt uforutsigbarhet står vi igjen med en knakende god tegneserie der overraskelsene lurer bak ethvert hjørne. Lauvik er spesielt god når han tar på seg den samfunnskritiske hatten sin, og to spesielt lesverdige sekvenser tar for seg vidervedighetene rundt en flytur og valget i 2007. Heldigvis er begge samlet og åpner ballet mellom stive permer i den nye Lauvik-samlingen Den sjette sjansen.
Men det er flere Eon-godbiter på plass i boken. Den vakre “Engler i snøen” fra juleheftet i 2007 er en flott og stemningsfull tegneserienovelle til tross for at den inneholder en rabiat snøballkrig, mens hovedhistorien fra albumet En midtsommernatts mareritt er en god rundreise i skrekkelementer og flott bruk av filmatiske virkemidler.
Wildside er ikke like interessant som Eon i denne samleboken, men flere av enkeltsidene holder meget høy standard. Vitsetegningene Oppgulp har også det absurde og burleske som er typisk hos Lauvik, selv om de kommer til kort mot de virkelig gode Eon-sekvensene.
Det er i samlebøkene man får se storheten ved Lars Lauvik. Serieskaperen fra Sotra er ikke bare en produsent av rølp og usakligheter, men den store bredden i tegneseriene hans viser at han har mange registre å spenne på. Den følsomme Lauvik, som for eksempel får slå seg løs i “Engler i snøen”, er en vel så viktig del av helheten som humoristen, satirikeren og grafikeren. Det er i symbiosen mellom elegante tegneferdigheter, en kreativ og sprudlende fantasi og et distinkt uttrykk vi finner Lars Lauvik.
Eon: Den sjette sjansen
Av: Lars Lauvik
ISBN 978-82-429-4195-4
180 sider
329 kroner
Egmont Serieforlaget











