RAPTUS DAG 2 (11.09.10 )
Den bergenske tegneseriefestivalen fortsetter. I dag satte blant annet Frode Øverli og Lise Myhre sitt preg på Raptus.
Mens det var solskinnet som preget Vestlandets hovedstad under åpningsdagen til Raptus, viste Bergen seg som regnbyen i dag. Inne på Det akademiske kvarter var det ikke været som satte sitt preg på tegneseriefestivalen. I stedet kunne de fremmøtte få oppleve en av de lengste signeringskøene noen sinne på Raptus, da Frode Øverli og hans kolleger fra Rutetid-heftet hadde unnagjort sin programpost.
Ellers var det mye fokus på norske tegneserier på Raptus’ andre dag. Lise Myhre var innom tegneseriefestivalen, og også serieskapere som Håvard S. Johansen, Kim Holm, Astrid Hansen, Børge Lund hadde egne programposter. Det hadde også Arild Midthun, som fikk presentert sine Disney-tegneserier i en egen Hall of Fame-bok.
Et eget panel bestående av Lars Lauvik, Torbjørn Lien og Mads Eriksen var også i ilden. De fremmøtte fikk se dem ha skråblikk på tegneserier. Digitale tegneserier stod også i fokus på flere måter, og nettserier.no var blant dem som stod i fokus. En egen programpost var viet Oxicomics, som presenterer tegneserier som applikasjoner for iPhone og iPad.
De som interesserer seg for erotiske tegneserier fikk også sitt, da den tyrkiske serieskaperen Tayyar Ozkan snakket om sine erfaringer innen genren. Franskmannen Simon Loche var også til stede, og han tok for seg karakterdesign for både spill og tegneserier.
Raptus har egen festivalavis. Dagens utgave finnes her:
http://www.raptus.no/images/Raptusposten_Lordag.pdf










