Serienett

Siste nytt om norske tegneserieutgivelser og mye mer...







Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserieutgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives av Laksevåg forlag, og Kristian Hellesund er ansvarlig redaktør. Serienett er støttet av Norsk kulturråd og Bergen kommune. Har du tips? Send e-post til kontakt@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser





































SLUTT FOR SHONEN JUMP (27.02.07 )

Verdens mest solgte serieblad selger tydeligvis ikke godt nok i Norge. Nå legger Schibsted Forlagene ned Shonen Jump.

Av: Trond Sætre

I Shonen Jump nr. 3/07, som utkommer denne uka, annonseres det at dette blir den siste norske utgaven av bladet. Til gjengjeld kommer to av seriene fra bladet – Naruto og Shaman King – som egne pocketbokserier senere denne våren.

Nedleggelsen av Shonen Jump er like fullt et dårlig tegn, og en påminnelse om hvor vanskelig det er å skape en stor mangakult i dette landet. Norge er nå uten noe mangabasert antologiblad. Forløperen til Shonen Jump, Manga Mania, ble nedlagt julen 2005. Shonen Jump debuterte i Norge i mars 2005, og det holdt altså ut i temmelig nøyaktig to år. Begge bladene ble utgitt av Schibsted Forlagene.

Manga dominerer nå tegnseriebransjen i store deler av verden, men i Norge har det så langt bare vært en betinget suksess. De mest kommersielle seriene – Dragonball, One Piece og Ranma ½ – har gått bra, mens den norske divisjonen av forlaget Mangismo innstilte utgivelsene sine ved årsskiftet..

Les mer hos Schisted Forlagene:
http://www.schibstedforlagene.no//articles/artid508069.html

divider
  1. Vel, jeg hadde forventet dette ganske lenge egentlig, men så er jeg litt pessimistisk når det kommer til slike ting. :p

    Personlig syntes jeg MM var bedre enn SJ fordi det virket som om de hadde et mye friere innholdsgrunnlag enn SJ, som var basert på serier publisert av Kodansha.

    Hadde vi derimot hatt Shonen Ace her i Norge, så hadde jeg ikke nølt med å kjøpe det (Evangelion!!!). :3


    Quakeulf    02/27/07 13:23    #
  2. I Danmark har vi mig bekendt aldrig haft et mangabaseret antogogiblad. Til gengæld kommer der en del pocketserier.


    Niels Bjarne    02/27/07 22:56    #
  3. “Tankobon” er vel det formatet som selger best her i vesten når det kommer til slike tegneserier virker det som.


    Quakeulf    02/28/07 00:40    #
  4. Antologi-blader med mange fortsettelseerier er generelt dårlige selgere her i Norge, ser det ut til. Dessuten blir det litt mye rot når de velger å gjøre store sprang i seriene fra tid til annen.

    Jeg håper at noen av seriene vil komme sterkere tilbake i pocket-format, jeg er ikke så begeistret for dette, blant annet fordi de nydelige fargesidene som kommer fra tid til annen blir veldig grumsete i svart/hvitt.

    Noen av seriene blir også litt for kompakte i små format, og tekst og tegning blir ikke tydelige nok i det små formatet. Et mellomformat hadde nok vært bedre.


    Frank Flæsland    03/04/07 16:49    #
  5. Shonen Jump er det beste bladet og jeg fikk kjøpt meg alle bladene som var blitt utgitt de 2 årene og jeg skulle ønske de ikke stoppet :(

    Evangelion kommer ikke til å bli noe populært i hele tatt btw.

    håper Norge kan inse at de trenger manga og anime her også, Norge er så dårlig på sånne ting >.


    Katta    08/13/10 01:12    #
  Textile Hjelp

STJERNEKLAR ØVERLI NÅ KOMMER NYE ROCKY

Siste kommentarer
Whkrluqx (HER ER SPROINGNOMINASJONENE)
Arild (FANTOMET NETTOPP NÅ)
Arild (NY VÅR FOR FOTBALL OG HESTER?)
oymqjul (HER ER SPROINGNOMINASJONENE)
Frank Flæsland (NY VÅR FOR FOTBALL OG HESTER?)
Frank Flæsland (FANTOMET NETTOPP NÅ)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ)
Arild (FANTOMET NETTOPP NÅ)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ)
Bodil Revhaug (NY VÅR FOR FOTBALL OG HESTER?)