Serienett

Siste nytt om norske tegneserieutgivelser og mye mer...







Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserieutgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives av Laksevåg forlag, og Kristian Hellesund er ansvarlig redaktør. Serienett er støttet av Norsk kulturråd og Bergen kommune. Har du tips? Send e-post til kontakt@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser





































MER MED BARNAS EDDERKOPP (16.03.07 )

Schibsted Forlagene satser på Spider-Man for tiden. Det ene av to månedsblader er spesielt tilrettelagt for barn. Men er det verdt å lese?

Av: Kristian Hellesund

Nytt forlag og ny tittel. Det er status for Schibsted Forlagenes første utgave av tegneserieheftet med Spider-Man-serier for barn. Mens Egmont Serieforlaget kalte utgivelsen for Spider-Man Magazine, har den nå fått tittelen Spider-Man Kids.

Innholdsmessig er det ingen forskjell. Schibsted Forlagene kjører videre med britiskproduserte tegneserier fra Panini UKs tegneseriehefte Spectacular Spider-Man. Her går det i korte, avsluttede historier der action står i fokus. Ønsker man å lese lengre, psykologiserende historier slik det har vært mange av i det vanlige Spider-Man-heftet, er Spider-Man Kids definitivt galt hefte å lese. For øvrig er det den samme oversetter i Spider-Man Kids som i Spider-Man Magazine: Jens E. Røsåsen.

Spider-Man Kids har to historier. I den første er det Spider-Man og Iron Man som møter en trussel fra den superslemme roboten Ultron. Det andre avsnittet setter Spider-Man sammen med Silver Surfer i en kosmisk historie der det står om Jordens fremtid. Heltenes motstander er superskurken Kang, mens Galactus også spiller en rolle i historien. Begge historiene er actionfylte og godt tegnet, og tegneren Andie Tong, som besøkte Raptus i 2005, er en av bidragsyterne. Dessverre er replikkene og de andre tekstene rimelig tunge for en ung leser. En andre- og tredjeklassing skal slite med ord som ekskursjon, forskningsinstitutt, androiden, sentinels, sikkerhetskamera, ulegemlig, materialisere og evakuere; for å komme med noen eksempler fra de første tre sidene av historien med Iron Man og Spider-Man. I tillegg kommer alle de engelske navnene på ulike helter og skurker. Dog kan det være lesestimulerende for en småskoleelev å lese historier med Spider-Man, men samtidig krever det å få fullt utbytte av historiene at de leses sammen med en voksen.

I tillegg til tegneserier kan Spider-Man Kids by på ulike oppgaver og aktiviteter for de yngste. Her skal først og fremst forståelsesoppgavene til Iron Man-historien roses. Det er en pedagogisk riktig måte å få barna til å se om de faktisk fikk med seg hva som skjedde i historien. Tegneoppgavene er også OK, der man skal tegne ulike Marvel-figurer. I tillegg følger det med en plakat, klistremerker og en presentasjon av Silver Surfer.

Spider-Man Kids er i utgangspunktet en OK utgivelse for de yngste. Kanskje et slikt hefte også ville fungert med klassiske Spider-Man-historier? Det kan være at tegningene til for eksempel Steve Ditko ville blitt for sære og utdaterte for dagens barn og at det derfor er riktigst å bruke moderne tegnere og forfattere som kan bruke referanser fra vår egen tid. Men tygg litt på det, Schibsted Forlagene!

Spider-Man Kids nr. 1/2007
36 sider
39,50 kroner
Schibsted Forlagene

divider
  Textile Hjelp

KLART FOR SPROING GHOST RIDER OVER 50.000

Siste kommentarer
Beena (TRONDHEIM-SERIETREFF SOM PODKAST)
jostein hansen (TRIVELIG GJENSYN MED EKTE KLASSIKER)
Frank Flæsland (FANTOMET NETTOPP NÅ)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ)
Arild (FANTOMET NETTOPP NÅ)
Arild (NY VÅR FOR FOTBALL OG HESTER?)
Frank Flæsland (NY VÅR FOR FOTBALL OG HESTER?)
Frank Flæsland (FANTOMET NETTOPP NÅ)
IpComics (FANTOMET NETTOPP NÅ)
Arild (FANTOMET NETTOPP NÅ)