Serienett

Siste nytt om norske tegneserieutgivelser og mye mer...







Om Serienett

Serienett gir deg siste nytt om norske tegneserieutgivelser, anmeldelser og andre tegneserierelaterte nyheter. Nettsiden drives av Laksevåg forlag, og Kristian Hellesund er ansvarlig redaktør. Serienett er støttet av Norsk kulturråd og Bergen kommune. Har du tips? Send e-post til kontakt@serienett.no. Sjekk også ut Serienett på Facebook.

Søk i Serienett

RSS / Atom

Annonser





































FLERE NORSKE SERIESKAPERE TIL RAPTUS ( 8.08.07 )

Forfatter Gunnar Staalesen og tegneserietegner Mike Collins er bekreftet som gjester under årets Raptusfestival. Da lanseres det nye Varg Veum-tegneseriealbumet Vintermassakren.

Av: Jonas Larsen

Siden den første krimromanen om den bergenske privatdetektiven Varg Veum utkom i 1977, har Gunnar Staalesens bøker om figuren fått en tilhengerskare som stadig vokser. Dessuten har Veum-bøkene skaffet ham Bokhandlerprisen i 1989, Palle Rosenkrantz-prisen i 1990 og Rivertonprisen i 2002. I oktober 2004 utkom det første tegneseriealbumet med Varg Veum i hovedrollen på Westwind forlag. Det var skrevet av Staalesen og tegnet av den irske serieskaperen Mike Collins. Collins har tidligere tegnet serier som Batman, Daredevil, X-Men, Superman, Flash og Dr. Who.


Mike Collins og Gunnar Staalesen er gjester på årets utgave av tegneseriefestivalen Raptus. (Arkivfoto: Kristian Hellesund)

Det andre tegneseriealbumet om Veum kom høsten 2005, mens det tredje i serien gis ut 28. september under tittelen Vintermassakren. Det er i anledning dette albumet at Staalesen og Collins skal gjeste årets Raptusfestival, i følge Westwinds nettsider. Varg Veum er også i ferd med å bli filmhelt. Det skal produseres seks spillefilmer med Veum i hovedrollen, og den første filmen, ”Bitre Blomster” (basert på Staalesens roman fra 1990), har premiere samme dag som albumet slippes.

Ellers har andre norske serieskapere blitt bekreftet som Raptus-gjester. Mads Eriksen (M, Gnom), Torbjørn Lien (Kollektivet, Mannakorn, Blacktööth) og Karstein Volle (Fakta fra Verden, I Fremtiden) kan også treffes under årets festival som starter 28. september.


Karstein Volle er en av gjestene på årets Raptus. Den tredje boken med “Fakta fra verden” er for øvrig i emning, og det er Schibsted Forlagene som står bak denne utgivelsen. (Arkivfoto: Kristian Hellesund)

Les mer om årets gjester på tegneseriefestivalen Raptus’ nettsider:
http://www.raptus.no/

Les mer om ”7 fjell” og serieskaperne hos Westwinds nettsider:
http://www.westwind.no/nyweb/asp_boker/vargveum.asp

Se trailer for Varg Veum-filmer på Filmweb:
http://www.filmweb.no/trailere/article137281.ece

divider
  Textile Hjelp

FANTASTIC FOUR INNTAR KINOENE SUPERMAN KLIPPET I STYKKER

Siste kommentarer
Bendik K (ÅRETS ANDRE OSLO-SERIETREFF)
Sindre (ÅRETS ANDRE OSLO-SERIETREFF)
Arild (ÅRETS ANDRE OSLO-SERIETREFF)
Kyrre Matias Goksøyr (ÅRETS ANDRE OSLO-SERIETREFF)
Bjoulv (GJENGANGEREN)
Knut Robert Knutsen (GJENGANGEREN)
Bjoulv (GJENGANGEREN)
Knut Robert Knutsen (GJENGANGEREN)
Bjoulv (GJENGANGEREN)
Knut Robert Knutsen (GJENGANGEREN)