UT MOT HAVET (22.02.10 )
Havet og absurditeter står sentralt i Kunsten å knyte en knute av Andrew Page. Her blander Page en miljøskildring med en enkel tegnestil og skaper en annerledes fortelling.
En liten fiskerlandsby på den iberiske halvøyen er settingen for Andrew Pages tegneserieroman Kunsten å knyte en knute. Fiskeren Sule er blitt borte på havet, og omgangskretsen i form av landsbyboerne Krabbe, Kreps, Lom og Skarv prøver å lokalisere fiskeren.
Rundt denne rammen eksperimenterer Page. Han leker seg med leseren og skaper tid og rom for refleksjon og forundring. Det går i absurde vendinger, ordspill og dveling ved ulike motiver som for eksempel tråder og begrepet frihet. Samtidig legger serieskaperen inn parallellhandlinger som underbygger roen som et kontrapunkt til hendelsene i tegneserieromanen. Persongalleriet blir aldri interessant. Karakterene til Page fremstår mest som sjablonger med et fåtall persontrekk.
Andrew Page har kunstfaglig bakgrunn, men i Kunsten å knyte en knute fremstår han med en enkel tegnestil som grenser til det uferdige. Han skaper interessante, minimalistiske og filmatiske sekvenser, men samtidig skaper stilen en slags ironisk distanse til handlingen. Det blir derfor ikke ren realisme når Sule svelges av hvalfisken som en bibelsk Jona, og det er vanskelig å ta alvorlig matsekvenser der gafler fremstår i miniatyrformat.
Kunsten å knyte en knute viser en vanskelig balansegang mellom det å gjøre noe annerledes og det å fortelle en god historie. Andrew Page lander trygt, men han har noe å gå på i det grafiske uttrykket. Denne utgivelsen hadde blitt enda mer interessant med en mer realistisk fremtoning.
Kunsten å knyte en knute
Av: Andrew Page
ISBN 978-82-92226-22-3
82 sider
120 kroner
Jippi Forlag












Dette er en bedre havhistorie enn Lagunen, ja :-)
Likte denne veldig godt! Sjelden med en så gjennomført og dyktig serie på norsk, og kombinasjonen mellom filosofiske betraktninger og humor fungerer utmerket. Og imotsetning til anmelderen synes jeg Andrew Page kommer veldig godt i land (!) med den visuelle stilen han har valgt. Jeg tror det absurde i historien ville blitt helt feil dersom den hadde blitt fortalt i en realistisk stil.
— Gonzales Lund 02/26/10 13:28 #